Англійська мова завжди вражає своєю різноманітністю. Для будь-якої ситуації в англійській існують свої власні групи лексичних та граматичних правил. Окрім базових часів англійської мови (Present, Past and Future), є також різні відгалуження. Так, наприклад, існує не лише звичайне майбутнє (Future Simple), але й майбутнє в минулому.

Future in the Past — це не окремий час, а специфічна конструкція, що допомагає розглянути майбутнє з позиції минулого.

Зміст

1. Коротко про майбутнє в минулому
2. Як та коли вживати Future in the Past: правила
3. Правила побудови речень для майбутнього в минулому 
4. Заміна слів-маркерів для майбутнього в минулому
5. Майбутні часи крізь призму минулого 
     5.1. Future Simple in the Past 
     5.2. Future Continuous in the Past 
     5.3. Future Perfect in the Past 
     5.4. Future Perfect Continuous in the Past
6. FAQ: ще дещо про майбутнє у минулому

Коротко про Future in the Past

Ми певні, що хоча б раз в житті ви розповідали комусь про свої плани на майбутнє, а потім згадували, що здійснилось, а що так і залишилось лише планом. У такому випадку слова були сказані у минулому про майбутнє. Який час використати для такої ситуації в англійській мові — Future чи Past Simple? Ні той, ні інший. 

Тут у пригоді стане зовсім інша цікава конструкція та її правила — Future in the Past. Вона дозволяє розглянути майбутні події крізь призму минулого, тим самим формуючи незвичну й нову для багатьох студентів граматичну форму. Розберемося з усіма правилами й тим, як їх вживати!

Як та коли вживати Future in the Past: правила

Отже, майбутнє в минулому — це використання Future Simple з позиції наших минулих слів. Простіше кажучи, ви згадуєте свої плани (що вже неактуальні), про які говорили у минулому. Майже у всіх випадках це можливо лише як частина іншої граматичної конструкції, часто Indirect Speech (непрямої мови). Через це в головній частині речення зустрічаються такі слова як to say, to know, think, to tell, to hope, to believe, to expect etc. в минулому часі, а підрядна містить слово would.

Yellow bullet point I promised I would clean the house. — Я пообіцяла, що поприбираюсь вдома.

Yellow bullet point She thought you would help her. — Вона думала, що ти їй допоможеш.

Слід згадати, що Future Simple використовується, коли йдеться про спонтанне рішення або ж про певні очікування щодо майбутнього. Розповідається про майбутнє з позиції теперішнього. Тобто ви буквально говорите про майбутні сподівання чи плани. Наприклад:

Yellow bullet point I hope I will pass the exam. — Я сподіваюсь, що складу іспит.

Yellow bullet point I think he will ask me out. — Я думаю, він запросить мене на побачення.

Правила Future in the Past фактично повторюють правила майбутнього простого часу, лише з поправкою на минуле. Тобто твердження відштовхується від минулого моменту. В українській мові така конструкція використовується досить часто, наприклад: «Я обіцяла, що ми будемо там вчасно»:

Green bullet point «Я обіцяла» — головна частина речення з посиланням на минулий час;

Green bullet point «Ми будемо там вчасно» — підрядна частина речення з посиланням на майбутнє.

Тож виходить, що відповідно до правил Future in the Past — це узгодження часів. На відміну від української, в англійській мові в одному реченні поруч не можуть стояти минуле та майбутнє, якщо вони не узгоджені в часі. Саме тому й маємо майбутнє в минулому, що зберегло той же сенс, що й Future Simple.
 

Приклад вживання майбутнього в минулому (банер)

Правила побудови речень для майбутнього в минулому

Правила побудови майбутнього у минулому досить схожі з правилам Future Simple, за одним винятком — зміна will на would. Пригадаємо структуру майбутнього простого часу та на її базі вивчимо нову формулу:

Майбутній простий час: підмет + will + V1

Майбутнє у минулому: підмет + would + V1

Yellow bullet point She thought she would travel to Paris. — Вона думала, що поїде до Парижа.

Якщо ж необхідно утворити заперечення, то варто додати лише частку not:

Підмет + would not + V1

Теоретично побудова питання тут можлива, але на практиці воно не використовується. Оскільки ця конструкція часто йде в парі з реченням у минулому часі, то запитання найчастіше будують саме у Past Simple. Однак формулу все ж слід розглянути: 

Would + підмет + V1?

Yellow bullet point She said she would call me. Would she call? (Did she call?) — Вона сказала, що зателефонує. Чи вона зателефонувала? 

Заміна слів-маркерів для майбутнього в минулому

Що ж допоможе ідентифікувати цей час, окрім слова would? Тут стануть у пригоді слова-маркери. Для цієї конструкції перелік схожий на тайм маркери Future Simple, лише деякі з них набувають форми минулого часу. 

  • next week (year/month) → the following week (year/month)
  • this week (year/month) → that week (year/month)
  • tomorrow → the next/following day
  • tonight → that night
  • later
  • as soon as
  • on Monday
  • at 10 a.m.
  • in 2020
  • in 10 minutes (4 hours/3 weeks/a year)

Майбутні часи крізь призму минулого

Оскільки в англійській мові існує не один майбутній час, то й узгоджувати можна не лише Future Simple. Саме тут варто згадати основні випадки використання минулих часів та на чому вони акцентують увагу. Формули усіх інших часових форм майбутнього досить складні, тож варто більш детально розглянути їх структуру та правила використання майбутнього у минулому.

Future Simple in the Past

Коли йдеться про майбутнє у минулому, то найчастіше мається на увазі саме простий майбутній час — Future Simple. Про нього ми говорили в основній частині статті, тож підсумуємо, що його використання можливе щодо припущень про майбутнє, заснованих на власній точці зору. 

Підмет + would + V1

Yellow bullet point I guess we would finish in time. — Я думав, що ми закінчимо вчасно. 

Future Continuous in the Past

Згідно з правилами, Future Continuous описує дію, що буде відбуватися у конкретний проміжок або момент часу в майбутньому. Увага акцентується на процесі виконання зазначеної дії. Цю логіку зберігає і варіант майбутнього в минулому.

Підмет + would be + Ving

Yellow bullet point I thought you would be cleaning the house the whole morning. — Я думала, ти прибиратимеш будинок увесь ранок.

Future Perfect in the Past

Future Perfect допомагає виразити результат, що буде досягнутий до певного моменту в майбутньому. Тож правила Future in the Past допоможуть подивитись на майбутній (планований) результат з позиції минулого. 

Підмет + would have + V3/ed

Yellow bullet point I hoped I would have already bought a house by the age of 40. — Я сподівався, що до 40 я вже придбаю будинок.

Future Perfect Continuous in the Past

Застосування Future Perfect Continuous у минулому можливе, та через об’ємність конструкції носії мови радше застосують спрощені звороти. 

Використовуючи Future Perfect Continuous, ми можемо виразити кількість часу, що буде витрачено на виконання певної дії, перш ніж буде досягнуто результат. Тобто в такому випадку важливий не лише результат (як у Future Perfect (in the Past)), але і сам процес (як у Future Continuous (in the Past)).

Підмет + would have been + Ving

Yellow bullet point You said that I would have been waiting for you for just ten minutes, but you were twenty late! — Ти казав, що я буду чекати тебе всього десять хвилин, але ти запізнився на двадцять!

FAQ: ще дещо про майбутнє у минулому

1. Що таке Future in the Past?

Future in the Past — майбутній час у минулому — це граматична конструкція, необхідна, коли майбутнє розглядається в минулому. Найчастіше вживається в непрямій мові, наприклад: She said she would call me (вона сказала, що зателефонує мені).

2. Який із часів групи Future найчастіше вживається як Future in the Past?

Найбільш вживаним часом у цій конструкції є Future Simple. Оскільки всі інші формули майбутніх часових форм досить громіздкі, то їх використання в ускладненій конструкції не дуже популярне серед носіїв мови, хоча й можливе відповідно до правил. 

3. Чи використовується правила Future in the Past у Passive Voice?

Passive Voice — це конструкція, що акцентує увагу не на виконавці дії, а саме на дії. Тобто нас цікавить що сталося, а не хто це зробив. Пасивне майбутнє в минулому вживають нечасто, проте це можливо:

Object + would + be + V3/ed

Yellow bullet point We thought the task would be done the next day. — Ми думали, що завдання буде виконане наступного дня. 

 

Юлія Скрипник

 

Дата публікації: 8 листопада 2024