Наш світ стрімко розвивається, а разом із ним і технології. Рік за роком соціальні мережі набувають популярності, і практично ніхто сьогодні не уявляє свого життя без спілкування у мережі. Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat і багато інших додатків все частіше потрапляють на робочі столи комп’ютерів ат на екрани мобільних телефонів. Діти також починають ними активно користуватися, і з кожним роком це відбувається все раніше. А чи варто давати своїм чадам можливість серфити по просторах інтернету, чи все ж таки варто взяти під контроль цей аспект дитячого життя? Як бути в тому випадку, коли Ваша дитина проводить багато часу в соціальних мережах? На ці хвилюючі багатьох батьків питання ми знайшли відповіді.

Діти в соціальних мережах

Дитина і соціальні мережі

На сьогоднішній день кожна дитина є власником сучасного гаджету. Це дає можливість батькам і їхнім дітям тримати контакт протягом дня. Телефон - прекрасний спосіб дізнатися, чим Ваша дитина зайнята в певний момент часу. Набагато простіше це дізнатися, просто написавши повідомлення, адже не у кожного дорослого є можливість приділити хоча б небагато, але хоча б якийсь час дитині. Для зручності батьків і їхніх малюків часто використовуються безкоштовні мобільні додатки и соцмережі. Але чи варто саме таким чином цікавитися зайнятістю Вашого чада?

Таким чином, Ви самі даєте поштовх для того, щоб Ваша дитина почала користуватися соціальними мережами. В першу чергу пам’ятайте, що до 12 років найбільший вплив на дитину мають її батьки і сім’я, а вже з підліткового віку - її оточення. Проте чому Ви настільки не схвалюєте переписку в мережі? Що такого в тому, щоб Ваша дитина займалася своєю сторінкою, викладала фото та пости?

Коли дитині варто починати користуватись соцмережами?

На своїй сторінці, наприклад, в Facebook дитина може поділитися власними думками або почитати цікаву йому інформацію. Не обов'язково соціальні мережі можуть внести розлад у життя дитини, але варто його попередити про деякі важливі речі, а також самим не забувати про небезпеку, яка чекає на Вас в інтернеті.

У соціальних мережах не варто:

1. Викладати інформацію про місцезнаходження
2. Вказувати місце і години роботи
3. Ділитися планами на майбутнє і багатьма іншими особистими аспектами

Це може привернути увагу несумлінних людей і наразити на небезпеку ваше майно, а в гіршому випадку - життя. Дитина повинна знати, що до всього треба ставитися з розумом і бути обережним.

 

Соціальні мережі як засіб самовираження

Так навіщо дітям все-таки ж ділитися аспектами свого життя в соціальних мережах? По-перше, для них, як і для багатьох інших людей, - це спосіб самовираження. Там вони можуть поділитися своїми думками, переживаннями, смаковими уподобаннями, новими надбаннями і багатьом іншим. Але чи не краще розповідати про ці речі своїм друзям вживу? Віртуальне спілкування може поступово витіснити живе спілкування, що може вкрай негативно позначитися на психіці дитини, яка тільки розвивається. Йому може ставати все важче знайти спільну мову з людьми при живому діалозі або швидко перемикатися між завданнями.

У соціальних мережах дитина може виражати свою творчу індивідуальність

Дитина вкрай потребує особистісного спілкування, так як для неї - це відмінний спосіб налагодити контакт із зовнішнім світом. Часто це залежить від готовності до спілкування і відкритості дитини. Інтровертні діти частіше приділяють набагато більше уваги життю в інтернеті, ніж екстраверти. Це обумовлено їх невпевненістю в собі і сором'язливістю.

Також не забувайте про те, що довгі "посиденьки" за екраном комп'ютера або телефону негативно позначаються і на здоров'ї малюка. Неправильна постава, неправильний вигин шиї - все це тягне за собою серйозні болі в хребті. Незручна поза під час сидіння також може спричинити сколіоз.

Якщо Ви помічаєте, що Ваша дитина дуже багато часу проводить сидячи за комп'ютером в мережі, то варто поцікавитися її переживаннями, турботами і думками. Вона може просто хотіти втекти від реальності, де, як їй може здаватися, її ніхто не розуміє. З подібною проблемою досить часто стикаються батьки підлітків. Саме в цей період свого життя, діти набагато частіше і більше часу приділяють своєму образу в соціальних мережах.

Це надзвичайно важливий період в житті кожної дитини, адже приходить момент дорослішання і переоцінювання своїх життєвих орієнтирів. Діти шукають підтримки, адже як їм досить часто здається (а часто так і є) - їхні батьки їх не розуміють. Найкращим і найпростішим способом самовираження для них стають соціальні мережі, де вони в будь-який час можуть поділитися своїми думками, подіями і багатьма іншими аспектами.


В який момент варто почати переживати і взяти контроль над ситуацією?

Не варто занадто контролювати дитину в інтернеті

В першу чергу варто розуміти, що сторінка Вашої дитини - це її особистий простір, який варто поважати. Ви можете спостерігати зі сторони за тим, чим займається Ваша дитина, але ні в якому разі не варто без її відома заходити і перевіряти, що вона там і кому пише. Це може дуже сильно підірвати довіру Вашої дитини до Вас. Довіра - це фундамент, на якому вибудовуються нормальні, здорові відношення.

Якщо Ви бачите, що це не має згубного впливу на Вашого малюка, то навіть не варто нервувати, що щось йде не так. Пам'ятайте, що Вам самим було б вкрай неприємно, якби хтось вдерся в Ваш особистий простір і почав Вас розпитувати про те, чим Ви займаєтеся. Дитина - це особистість, яку варто поважати, навіть якщо Ви його тато або мама і Вам здається, що це Ваш обов'язок контролювати всі аспекти життя Вашої дитини.

Не варто силоміць відбирати у дитини телефон і забороняти їй реєструватися в соціальних мережах. Це спричинить конфлікт, а чим більш психічно нестійка дитина, тим більше проблем і наслідків це викличе. Особливо в підлітковому віці діти схильні приймати різкі і категоричні рішення, які можуть потягнути за собою неприємні наслідки. Дитині потрібно бути другом.

Заборона на використання дитиною соціальних мереж - не найкраща ідея

А як зрозуміти, що щось не так? Як зрозуміти, що потрібно хоч і тимчасово, але обмежити дитину в соціальних мережах? Ми знайшли кілька типів критичних ситуацій, за яких дитину потрібно зупинити і взяти під контроль:

1. У дитини з'являється або вже є інтернет-залежність. Це легко визначити, якщо Ваша дитина мінімум 4-5 годин вільного часу проводить поза межами реального світу.

2. Ви помітили, що Ваша дитина викладає неприйнятний контент. Це зовсім не означає, що якщо Вам не сподобалася якась картинка - це привід покарати дитину. Ні, неприйнятний контент - це фотографії, підписи і т.д., які виходять за рамки пристойного.

3. У дитини розвивається ігроманія. Чим частіше і довше Ваше чадо знаходиться в мережі за грою - тим вище ризик.

4. Ваші діти підтримують контакт з незнайомою Вам людиною, особливо з дорослим. Kidnapping (викрадення людей) - досить небезпечна сучасна проблема, тому Вам варто бути уважними до того, з ким Ваша дитина спілкується.

5. Несвоєчасна (не по роках) інформація. В інтернеті існує не тільки корисні і розумні факти, але також контент, який несе руйнівний характер. Багато дорослих були б шоковані тим, що попадається на очі їх дітям.

6. Нездорова залежність від чужої думки і падіння самооцінки. Якщо Ви помітили, що Ваша дитина стала набагато менш впевненою в собі, а особливо вона стає засмученою після відвідування різних сайтів і мереж - це привід призупинити її соціальне життя в інтернеті.

Психіка дитини дуже податлива і нестабільна. Нав’язати маляті якусь думку - дуже легко. Чим молодше Ваше чадо, тим легше його переконати, чим і користуються не дуже сумлінні люди в соціальних мережах. Будьте дитині другом, адже як ми вже говорили, активне проведення часу в соціальних мережах - це спроба втечі від реальності.

Чому дітям так подобаються соцмережі?

Діткам дуже потрібна увага і турбота. Не варто недооцінювати силу батьківської любові, адже саме Ви закладаєте фундамент для майбутньої особистості. Якщо Ви помічаєте, що з Вашою дитиною відбувається щось недобре - це привід, в першу чергу, задуматися над тим, що Ви робите не так, а не дитина. Їй може просто банально не вистачати Вашої уваги, і вона намагається це компенсувати у віртуальному світі.

Не варто нападати на дитину і в нервовому стані насильно відбирати у неї телефон. Для неї це така ж важлива складова життя, як і просте спілкування. В першу чергу, варто поговорити з малюком і дізнатися, чому він так себе веде. Не критикуйте і не карайте його, якщо Ваша розмова подібного роду виникла вперше. Якщо Ви нападете на дитину - це лише погіршить ситуацію і змусить її ще більше закритися від Вас і в собі.

Пам'ятайте, що батьки - це найважливіше і найцінніше, що є у малюка. Він потребує саме Вашого розуміння і Вашої любові. Можливо, Ваша дитина стане набагато менше проводити часу в віртуальному світі, якщо Ви просто запропонуйте їй разом пограти, подивитися кіно чи навіть прогулятися. Будьте уважні і чуйні до Вашої дитини, і у Вас не виникне проблем із соціальними мережами.

Орина Потапенко, викладач Green Country

Діти в соцмережах: контролювати чи ні, 7    

Дата публікації: 28 березня 2019