Залучити учня молодших класів до вивчення іноземної граматики та пунктуації буває непросто. І це тільки крок № 1. Далі дитина повинна зрозуміти, запам'ятати й почати застосовувати правила на практиці. У нашій статті ми розповімо, що таке ефективна англійська мова для школярів і як зробити вивчення граматики цікавим для дітей. А також з'ясуємо, що має вивчити дитина на курсі англійської до моменту закінчення початкової школи.

Зміст

1. Ефективні та неефективні уроки англійської для дітей молодших класів
     1.1. 10 способів зробити граматику англійської мови цікавою для школярів
2. Навчання початкової граматики та пунктуації в молодших класах
     2.1. Англійська мова для школярів: що має вивчити дитина в перші роки навчання
     2.2. Позакласні заняття: 5 варіантів для поліпшення англійської вдома

 

Англійська мова для школярів: початкова граматика

Ефективні та неефективні уроки англійської для дітей молодших класів

Сьогоднішня англійська для школярів дуже віддалено нагадує нудні уроки з програми 2000-х. І хоча існує величезна кількість підходів до вивчення англійської мови, більшість із них, швидше за все, не зможе пройти перевірку часом. Загальноприйнятими є два способи викладання граматики.

Перший із них – традиційний: діти засвоюють матеріал, виконуючи велику кількість вправ, і обов'язково повторюють вивчене правило через певний час. Звучить знайомо, правда? Однак і цей метод викладання зазнав змін за останні 15-20 років. Сучасні учні не малюють олівчиком відповіді в книзі з граматики. Замість цього існує безліч онлайн-платформ, за допомогою яких практикувати іноземну мову стало простіше.
 

Англійська мова для школярів: початкова граматика - 2
Ефективні заняття з іноземної мови в школі включають практику правопису

Другий метод викладання англійської мови для школярів побудований на комунікації учнів під час заняття. А працює це в такий спосіб: діти засвоюють граматичні правила шляхом їх моментального застосування, обговорюючи різні теми англійською. Для молодших класів практика мови відбувається через рольові ігри, що додатково розвиває словниковий запас учнів.

Давайте розберемо, що відрізняє ефективну англійську мову для школярів від неефективної.

 1. Вивченню граматики на уроці з дітьми не потрібно приділяти більше 20 хвилин. Від 5 до 10 хвилин заняття – цілком достатньо для розбору правила, ще 10-15 потрібно залишити для практики. Такий часовий проміжок дозволяє дитині зберегти не тільки концентрацію, а й інтерес до вивчення англійської. Другу частину заняття варто провести активніше, наприклад, за спілкуванням або грою в слова.
   
 2. Наведення влучних прикладів з життя допомагає запам'ятовувати правила швидше. Якщо на уроках чергувати вправи з підручника з підбором реальних прикладів, дітям буде простіше зрозуміти тему. Перші фрази складає вчитель, а далі діти роблять це самостійно. Краще вигадувати речення та словосполучення, які відповідають дійсності. Так, не варто наводити приклад «It's a sunny day», коли за вікном дощить.
   
 3. Англійська мова для школярів буде неефективною без регулярної практики правопису. Дитина вчиться виправляти граматичні помилки тільки після того, як зробила їх. Тому на уроках іноземної мови діти обов'язково мають письмово відповідати на запитання за текстом, робити вправи в зошиті та складати речення або невеликі оповідання. Диктант – ще один хороший спосіб навчитися писати слова правильно.
   
 4. Робота над помилками – ключовий фактор у вивченні англійської. У певному сенсі граматика іноземної мови нагадує математику: пропустивши частину матеріалу або не зрозумівши його до кінця, дитина ризикує не опанувати й наступні теми. Ось чому важливо стежити, щоб діти виконували домашні завдання та не боялися ставити запитання викладачеві. Іноді робота над помилками допомагає розібратися в темі навіть краще, ніж практичні вправи.
   
 5. Частину матеріалу краще виключити з програми англійської мови для школярів. У кожному граматичному правилі є винятки. Однак не варто акцентувати увагу початківців учнів на цьому питанні, вони легко можуть заплутатися. Деякі теми з програми діти взагалі запам'ятовують автоматично. Наприклад, коли вчитель пояснює матеріал, він часто повторює частини мови. Виходить, що можна не витрачати час на окремий розбір цієї теми.

10 способів зробити граматику англійської мови цікавою для школярів

Мотивувати дітей старанно вчитися заради одного лише світлого майбутнього навряд чи вийде. На допомогу приходять цікаві заняття з англійської. У Green Country ми поставили перед собою ще важче завдання: зробити захопливим для дітей процес розбору правил. Поставили – й успішно впоралися!
 

Англійська мова для школярів: початкова граматика - 3
Діти з великим задоволенням виконують інтерактивні домашні завдання

Як вивчити граматику англійської мови раз і назавжди за допомогою цікавих завдань, читайте нижче.

 1. Рухливі й логічні ігри – дуже допомагають у запам'ятовуванні граматичних правил.
   
 2. Вправи на правильний порядок слів: учитель показує окремі слова, які дітям потрібно зібрати в одне або два речення.
   
 3. Запам'ятовування предметів з оточення – один із найкращих способів вивчати англійську мову для школярів, що одночасно тренує лексику та граматику. Підходить для будь-якої теми. Наприклад, назви страв англійською допоможе запам'ятати меню з ресторану.
   
 4. Вправа на підбір антонімів: суть завдання в тому, щоб підібрати до слова протилежне йому за значенням. По-перше, цей спосіб дуже зручно використовувати для практики граматичних правил. По-друге, діти набагато краще запам'ятовують слова в парі.
   
 5. Складання простих і складних речень – вчить висловлювати власні думки та допомагає розібратися в граматиці іноземної мови. Діти вигадують просте речення, а потім наповнюють його іншими частинами мови – і отримують складне.
   
 6. Використання колірного підходу: найважчі теми з програми англійської мови для школярів краще розбити на категорії, виділивши різними кольорами. Акценти допоможуть краще запам'ятати матеріал.
   
 7. Використання на дошці яскравих стікерів, картинок і карток з тією ж метою, що й у пункті 6.
   
 8. Інтерактивний підхід: онлайн-ігри для вивчення англійської, короткі розважальні відео з обговоренням, мультфільми та караоке. Діти охоче виконують саме такого роду завдання.
   
 9. Спрощення термінів – складні назви правил жодна дитина все одно не зможе запам'ятати. Для прикладу, «артикль» можна замінити на «слово-друг». Так учні швидше та якісніше зможуть опанувати будь-яку тему.
   
 10. Пошук лексики на час – розвиває навички роботи зі словником і прищеплює дітям корисну звичку шукати значення невідомих слів.

Вивчення англійської мови можна зробити ще більш захопливим для дитини, якщо створити систему винагороди. Чудовими призами за успіхи стануть наклейки із зображеннями супергероїв, шоколадні медалі та інші приємні дрібниці.

Навчання початкової граматики та пунктуації в молодших класах

У цьому розділі ми з вами дізнаємося, що можна вивчити з курсу англійської мови перед переходом до середньої школи та які позакласні заняття допомагають дітям вивчати лексику й граматику вдома.

Якщо ж ви хочете, щоб дитина перегнала однокласників у вивченні англійської, Green Country пропонує безліч програм для школярів. Долучайтеся, ми завжди раді новим учням!
 


Англійська мова для школярів: що має вивчити дитина в перші роки навчання

Перші іноземні слова дитина чує в дитячому саду. Там же вона вчиться вимовляти своє ім'я та називати вік, а іноді разом із учителем співає пісні. До закінчення першого класу малюк вже починає будувати невеликі речення англійською. І з часом він знайомиться з граматикою.

Для тих, хто хоче сформувати чіткі цілі навчання дитини, ми створили чекліст англійської мови для школярів молодшого віку. Давайте з'ясуємо, що діти мають опанувати й чого навчитися в 1-3 класах.
 

Англійська мова для школярів: початкова граматика - 4
Діти закінчують початкову школу вже зі знанням основних часів англійської мови

Перший клас

 • Говорити слова «дякую», «будь ласка», «вибачте» англійською, розуміти часті фрази вчителя, такі як «Sit down, please!», «Look here», «Please, open your book».
   
 • Вести діалог, розповідаючи про себе, свою родину, місто, друзів і домашніх улюбленців (близько 5 речень).
   
 • Знати лексику з таких тем: знайомство, тварини, улюблені іграшки, їжа та напої, основні частини тіла, прості числа, кольори.
   
 • Розуміти нескладні тексти зі словами з програми англійської мови для школярів.
   
 • Граматика та пунктуація: множина та однина, особисті займенники, частини мови, позитивні та негативні речення, запитання, знаки пунктуації.

Другий клас

 • Знати алфавіт англійської мови.
   
 • Читати вголос прості тексти зі знайомою лексикою та розуміти їх зміст.
   
 • Вести діалог, використовуючи нові слова та фрази. У другому класі діти вже починають обговорення текстів, які вони читають.
   
 • Знати лексику на теми: мій день, навички та захоплення, пори року, погода, шкільне приладдя, числа (від 10 до 100), мій будинок, школа, одяг.
   
 • Правильно писати слова з програми англійської мови для школярів за 1 і 2 класи, а також переписувати речення з дошки або книги без помилок.
   
 • Аудіювання: співвідносити аудіозапис із текстовим варіантом у підручнику, стежити за текстом, коли читають однокласники.
   
 • Граматика: артиклі, спеціальні запитання, модальне дієслово can, дієслово to be, порівняльні ступеня прикметників, присвійний відмінок із додаванням 's, присвійні займенники (my, your, etc.), прийменники місця (in, on, at, near, etc.), Present Simple, Present Continuous.

Третій клас

 • Розповідати про себе та своє життя в усній формі, писати невеликі твори (не більше 7 речень).
   
 • Вести розгорнутий діалог англійською, уточнювати деталі за допомогою what, where, who, why, when та інших питальних слів. Вміти правильно відповідати на спеціальні запитання.
   
 • Знати лексику на теми: зовнішність, хобі, свята й привітання, поглиблене вивчення раніше пройдених тем.
   
 • Правильно писати й вимовляти слова з програми англійської мови для школярів за 1-3 класи.
   
 • Аудіювання: розуміти на слух невеликі тексти зі знайомою лексикою та вміти розповісти, про що йшлося.
   
 • Граматика: поглиблене вивчення артиклів і прийменників, дієслово to be (минулий час), модальне дієслово must, there is / there are, вживання some, any, not any (no), пряма мова, Past Simple та неправильні дієслова, спеціальні запитання в Past Simple, Future Simple.
   
 • Англійська мова для школярів у третьому класі включає розбір пунктуації: діти вчать правила використання дужок, лапок, тире та коми.

Безумовно, в кожній школі своя методика викладання іноземних мов. Наприклад, у деяких навчальних закладах англійську починають вивчати тільки в другому класі. Green Country навчає дітей із шести років, тож ви завжди можете привести дитину на заняття до нас. Адже, як відомо, що раніше почати вчити англійську, то краще.

Позакласні заняття: 5 варіантів для поліпшення англійської вдома

Під кінець статті ми залишили для вас іще кілька корисних порад. Справа в тому, що іноземну мову не вдасться добре опанувати, якщо не займатися ще й удома.
 

Англійська мова для школярів: початкова граматика - 5
Дитина може відпочивати й вивчати англійську, наприклад, читаючи історії та комікси

Тому ось 5 легких додаткових вправ, які не схожі на навчання, але допомагають дитині поліпшувати знання.

 1. Читати цікаві тексти з великою кількістю картинок. Наприклад, пізнавальні факти, казкові історії та комікси.
 2. Вчити лексику з батьками під час приготування сніданку чи прогулянки на свіжому повітрі.
 3. Перевіряти знання, влаштовуючи по вихідних диктанти з маленькими призами.
 4. Співати й перекладати разом улюблені пісні.
 5. Грати в онлайн-ігри англійською, призначені спеціально для школярів, і ділитися своїми успіхами.

Ми не заперечуємо, що для дитини вивчити граматику – дуже непросте завдання. Але якщо зробити уроки іноземної мови цікавими та займатися регулярно, воно цілком досяжне.

 

Аліса Шкуренко

 

Дата публікації: 23 лютого 2021