Ідеями до свята ділиться викладач  школи Green Country Наталя Данькова.

Інтереси. Обожнює подорожувати, читати гарні книжки, грати на барабанах, робити прикраси з войлоку, термопластику, бісеру.  З дитинства мріяла бути вчителем! Ніколи не сидить на місці. Намагається зробити цей світ кращим, добрішим, світлішим!

Зовсім скоро, а саме 31 жовтня на нас чекає Хелоуін (Halloween) – свято англомовних країн, яке з кожним роком стає все популярнішим і популярнішим в Україні. Яскраві костюми, гарбузи-підсвічники, цікаві, але дещо моторошні декорації… Але що саме ми знаємо про це свято? Що означають його атрибути? І як самостійно прикрасити свій дім до цього незвичного свята? Відповіді на усі ці питання тут!

Декілька фактів з історії

     Свято Хелоуін виникло більше 2 000 років тому серед древніх кельтів на сучасній території Великої Британії за північної Франції. Кельтський календар ділив рік на 2 частини – світлу і темну. Зміна цих частин відзначалася гуляннями. Саме наприкінці жовтня древні кельти святкували Самайн (за назвою місяця кельтською мовою) - настання темної частини року. Пізніше, у 9 столітті нашої ери, Західна церква, за  указом папи Римського Боніфація ІV, почала відзначати День Усіх Святих 1 листопада, тому древнє свято Самайну співпало з перед-днем Усіх Святих і отримало в англійські мові назву « All Hallow’s Eve», яка пізніше скоротилася до Halloween. З причини того, що дати співпали, свята почали святкувати за давньою кельтською традицією.А вже в кінці 19 століття до США, де це свято дуже популярне, Хелоуін привезли емігранти з Британії.

    Існує ще одна версія походження свята та назви  від слова Хель. Хель (Helavinn) – німецька богиня смерті, на честь якої влаштовувалися відьмацькі шабаші, а прості люди, щоб уберегтися від злих духів виставляли у вікна порожні гарбузи зі свічкою всередині.

     Святкування

    Про святкування усім, мабуть, відомо більше, ніж про історію свята, тому що у дуже багатьох американських фільмах та мультиках можна побачити, як проходить це веселе та яскраве свято. Найчастіше діти у різноманітних костюмах (від смішних ведмедиків-зайчиків, добрих фей та веселих клоунів до моторошних зомбі, страшних перевертнів та злих відьом) ходять від будинку до будинку вигукуючи «Тrick or treat» (пригощай або пожалкуєш). І господарі кожного будинку, зазвичай щедро прикрашеного павутинням, страшними скелетами, кажанами, обов’язково мають пригостити шумну компанію дітлахів.

     Дорослі, хоч і не ходять за солодощами, але у костюми вдягаються…і влаштовують шумні вечірки. Цікаво, що серед традиційних хелоуінівських персонажів, таких як відьми, чорти, вампіри, перевертні, зомбі і т.д., усе частіше зустрічаються зовсім не страшні супермени, люди-павуки, жінки-кішки і навіть губки-боби! Отож, усі ці моторошні та не дуже персонажі веселяться, танцюють, пригощаються смачною, але іноді страшною на вигляд їжею (детальніше про це у розділі «На закуску»).

    Так традиційно відзначають Хелоуін, а ось декілька цікавих прикладів святкування:

 

1.    У Німеччині щороку влаштовують карнавал жахів у замку Франкенштейна, неподалік Дармштадта. Учасники вдягають найстрашніші костюми та маски, лякають перехожих, і навіть влаштовують страти, звичайно, несправжні. Кількість учасників налічує тисячі!

2.    У Японії, для якої це свято ще зовсім нове, Хелоуін відзначають не лише люди, а й риби! У місцевому акваріумі Йокогами риб навчили лякати відвідувачів – під керівництвом водолазів вони гуртуються і формують страшну пику. Оце шоу!

3.    У США Хелоуін набув таких масштабів, що навіть звірів залучають до його святкування. У Детройтському зоопарку його мешканці отримують гарбузи з різними начинками, залежно від того, що хто полюбляє. Відвідувачі без сміху дивитися на це не можуть – ведмідь трощить гарбузи, горили їдять їх як яблука. Усі задоволені – звірі ласують улюбленою їжею, люди набираються позитиву, а власники отримують додатковий заробіток.     

 Як прикрасити свій дім? або Святковий декор.

      І нарешті, найцікавіше! Чому б і нам не відсвяткувати це моторошно-веселе свято? Для цього необхідно вибрати собі костюм та прикрасити свою оселю. Ось декілька ідей, які вам допоможуть:

1. Світильник Джека (Jack-o-lantern). Це найвідоміший, найхарактерніший, найцікавіший атрибут свята. Щоб власноруч зробити такий світильник необхідно взяти гарбуз (бажано великий, з ним буде легше працювати), ніж та ложку. Спочатку треба зрізати верхівку гарбуза, але так, щоб вона нагадувала кришку від каструлі, щоб потім накрити ваш гарбуз. Після цього вичистити м’якоть за допомоги ножа та ложки. Ну і звичайно, вирізати очі, ніс та посмішку. Можна пошукати ідеї в Інтернеті, а можна поімпровізувати. Але лише від вас залежить, буде світильник доброю чи страшною посмішкою відлякувати злі сили. Коли гарбуз готовий, ви задоволені своєю роботою, в середину треба поставити свічку, а сам гарбуз – на підвіконня чи стіл. 

2. Яблучний світильник. Не менш популярними є яблучні світильники. Схема роботи така ж, як і з гарбузом. Єдине – з яблуками важче працювати, бо вони не такі великі та твердіші за гарбуз. Проте вони чудово виглядають на святковому столі!

3. Світильники-мумії. Дуже милі світильники, які до того ж, дуже просто зробити! Потрібна лише скляна банка, клей, бинт та пластмасові іграшкові очі*. Баночку змащуємо клеєм, обмотуємо бинтом, наклеюємо оченята. Світильник готовий! Тепер можна поставити в середину свічку і прикрасити такими муміями свій дім.

* такі очіможна купити у відділі фурнітури для рукоділля та шиття або зробити власноруч! Для цього знадобляться дешеві таблетки типу активованого вугілля або Діазоліну в упаковках прозорих зверху, знизу сріблястих, фольгованих. Окремо відрізаєте кожну таблетку, не дістаючи її з упаковки – очі для ваших творінь готові!

    4. Гарбузова мумія. Якщо не маєте достатньо часу для виготовлення світильника з гарбуза чи яблук, можете скористатися цією легкою та швидкою, але ефектною ідеєю. Для того, щоб зробити такі мумії знадобиться бинт, трошки клею та пластмасові іграшкові очі. Необхідно обмотати гарбуз чи яблуко бинтом, не забувши при цьому змастити усе клеєм. Тепер залишилося лише наклеїти очі і мумія готова. За бажанням можна вирізати з чорного паперу рот для мумії та приклеїти його.

Не завжди є змога сходити на базар, купити справжній гарбуз, витратити трохи часу на вичищення м’якоті та вирізування очей-носа-посмішки? Тоді наступні три ідеї саме для вас. 

5. Паперовий гарбуз. Для виготовлення цього гарбуза знадобиться оранжевий та чорний кольоровий папір (бажано двосторонній), ножиці та клей. Оранжевий папір потрібно порізати вздовж на однакові смужки, в середньому їх виходить близько 8 з аркуша А4. Для одного гарбуза знадобиться 4 смужки. Першу потрібно склеїти на краях, щоб вийшов кружечок. Далі навхрест приклеїти ще одну смужку, далі ще одну, і ще одну, щоб вийшов такий собі м’ячик. Тепер з чорного паперу вирізаємо очі, ніс, посмішку* та приклеюємо прямо на наш кругленький гарбуз. Тепер такими гарбузами можна прикрасити дім, за бажанням можна прив’язати їх за ниточку до люстри. 

* як варіант можна роздрукувати будь-яке чорно-біле зображення світильника-гарбуза з Інтернету та просто вирізати частини обличчя.

6. Гарбуз з туалетного паперу. Дуже швидкий та легкий спосіб створити хелоуінівський настрій! Отож, візьміть рулон чи два чи три (залежно від кількості гарбузів, які ви хочете зробити) будь-якого туалетного паперу, оранжевий гофрований або просто пакувальний папір в рулонах, аркуш чорний кольорового паперу, зелену стрічку, ножиці та клей. Тепер залишилося лише загорнути рулон у кольоровий папір, зав’язати стрічкою та приклеїти завчасно вирізані очі, ніс, посмішку.

7. Гарбуз із закрученого паперу (квілінг). Для виготовлення такого дещо незвичного гарбуза у техніці квілінг знадобляться смужки оранжевого та зеленого паперу, клей та трішечки терпіння. Спочатку оранжеві смужки необхідно закрутити у спіральки, далі склеїти на кінцях, щоб не розкручувалися. Зелені спіральки потрібно склеїти так, щоб частина смужки лишилася вільною. Далі зі спіральок, які можуть за вашим бажанням бути різного розміру, необхідно сформувати гарбуз, і наклеїти його на основу (наприклад, картон, тканину).

8. Кажан із сюрпризом. Такі кажанчики можуть бути не лише декором, але й приємним подарунком до свята. Основним тут є саме сюрприз – цукерка або шоколадка. Окрім цього потрібен чорний двосторонній папір, ножиці, пластмасові очі, двосторонній скотч. Залежно від того, якого розміру сюрприз, виготовляємо паперового кажана. З аркуша чорного кольорового паперу потрібно вирізати кажана (можна скористатися малюнком-шаблоном), але так, щоб крила його повністю закривали сюрприз. Далі приклеюємо очі, в середину на двосторонній скотч приклеюємо сюрприз та закриваємо його крилами, які теж бажано скріпити скотчем. За бажанням можна зробити подвійних кажанів – в середину більшого вклеїти маленького кажана, а вже в нього – сюрприз. Тепер таких кажанчиків можна розвісити по дому, або зробити комусь хелоуінівський подарунок!

9. Літаючі привиди. Щоб у вашому домі з’явилися такі симпатичні привиди, знадобляться повітряні кульки, клей ПВА, марля, нитки, чорний кольоровий папір. Надуйте кульки розміром з кулак, виріжте з марлі прямокутники, бажано з нерівними краями. Обгорніть марлею кульку, щоб краї звисали, та змастіть середину тканини клеєм та зачекайте, щоб клей гарно висох (якщо хочете пришвидшити цей процес – підсушіть феном). Після того, як клей висохне, проколіть кульку голкою та обережно відділіть від марлі. Тепер можете приклеїти очі та рот, вирізані з паперу. Готового привида почепіть на ниточку.

 

10. Пластилінові страшилки. Це варіант для найменших! Дуже просто  й легко, потрібен лише пластилін та фантазія. З пластиліну можна виліпити гарбузи, павутиння та павучків, якими й прикрасити дім.

      І на закуску…

Костюм обрали, оселю прикрасили…Що ще? Звичайно, святковий стіл! Ось декілька простих, але дуже хелоуінівських страв:

1.    Гарячі мумії. Хелоуінівський варіант хот-дога. Візьміть упаковку листкового тіста, розморозьте та поріжте його на смужки 2-3 см в ширину. Загорніть сосиски в це тісто по спіралі, але так, щоб «обличчя» залишилося відкритим. Уже на готовій страві поставте гірчицею або майонезом дві крапочки – очі.

2.    Яблучні щелепи. Смачна та корисна закуска, для якої знадобляться яблука та очищений, порізаний вздовж мигдаль або арахіс. Яблука треба порізати на 4 частини, на кожній з цих частин вирізати середину, щоб вийшла «відкрита щелепа», яку для реалістичності прикрасьте шматочками горішків – «зубами».

3.    Відьомський напій. Це універсальний рецепт, секретний  інгредієнт якого –  желейні жувальні черв’ячки! Отож, наливайте у келихи свій улюблений напій, і не забудьте покласти у склянку декілька кольорових цукерок-черв’ячків. Ммм, смакота!

 

4.    Скелетні кексики. Для цієї страви знадобляться готові кекси або кругле печиво, біла глазур та кондитерський шприц. Просто намалюйте на кожному кексі по скелетику, і улюблені солодощі перетворяться на святкову, суто хелоуінівську страву. 

5.    Гарбузова каша. Це страва для практичних господинь. Ну не викидати ж м’якоть, яка лишилася після виготовлення світильника-Джека? До того ж, це дуже корисна та смачна страва. Тому наріжте гарбузову м’якоть на квадратні шматочки, візьміть склянку рису або пшона.Крупу промийте та  зваріть до готовності. Гарбуз залийте водою і варіть, поки не стане м’яким. Воду злийте,гарбуз розімніть в пюре.З’єднайте гарбуз і кашу.Залийте кашу молоком, на ваш смак можете додати ваніль, корицю і цукор і варіть хвилин п’ять на повільному вогні.

Тепер у вас є усе, щоб гарно відсвяткувати Хелоуін!

Дата публікації: 22 жовтня 2011