Скільки вам років? Який номер ваш номер телефону? Скільки коштує квиток у кіно? Щоб відповісти на ці запитання, потрібно знати… правильно — цифри та числа в англійській мові. Ми постійно стикаємося з ними у повсякденному житті і не раз чули фразу «Математика — цариця наук». Отже, щоб спілкуватися англійською впевнено, варто навчитися читати, писати й розуміти числа. Саме ця стаття допоможе вам з цим.
Перш за все, варто пригадати, у чому полягає різниця між цифрою та числом в англійській мові, адже це не одне і те саме.
Цифра (digit) — це один знак: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 або 9. Їх усього десять.
Число (number) — це комбінація однієї або кількох цифр. Наприклад:
2 (two) — в англійській це і цифра, і число 21 (twenty-one) — число, яке складається з двох англійських цифр: 2 (two) та 1 (one); 2025 (two thousand twenty-five) — велике число в англійській, що має аж 4 цифри.
Цифри англійською від 0 до 9
Англійські цифри часто порівнюють з літерами алфавіту — знати їх просто необхідно.
Цифра
Англійська назва цифри
Переклад
0
zero
нуль
1
one
один
2
two
два
3
three
три
4
four
чотири
5
five
п’ять
6
six
шість
7
seven
сім
8
eight
вісім
9
nine
дев’ять
I have two sisters. — У мене 2 сестри. He’s eight years old. — Йому 8 років. There’re ten apps on my phone. — У моєму телефоні 10 застосунків. The code for the front door is nine one zero five. — Код до вхідних дверей — 9105. What time is it now, nine or ten? — Котра година зараз, 9 чи 10?
Запам’ятовувати нову інформацію краще у контексті. Саме тому радимо вивчити ось таку просту англійську лічилку про цифри.
One, two, three, four, five,
Once I caught a fish alive.
Six, seven, eight, nine, ten,
Then I let it go again.
1,2,3,4,5,
Одного разу я зловив живу рибку.
6,7,8,9,10,
Потім я знову її відпустив.
Числа від 10 до 19
Вже з десятки починається справжнє тренування пам’яті. Більшість чисел від 10 до 19 утворюються простим додавання суфікса -teen до відповідної цифри в англійській мові. Проте існує кілька незвичних форм.
Число
Англійська назва числа
Переклад
10
ten
десять
11
eleven
одинадцять
12
twelve
дванадцять
13
thirteen
тринадцять
14
fourteen
чотирнадцять
15
fifteen
п’ятнадцять
16
sixteen
шістнадцять
17
seventeen
сімнадцять
18
eighteen
вісімнадцять
19
nineteen
дев’ятнадцять
Як ви помітили з таблиці, усі англійські числа з 13 до 19 закінчуються на -teen, що означає «надцять». Числа 10, 11 та 12 — виняткові, треба просто запам’ятати, що суфікс ми до них не додаємо. У thirteen відбувається чергування букв, тому ми отримуємо букву i замість еe (three). А в слові fifteen літера v (five) перетворюється на літеру f.
Let’s start our lesson at ten o'clock. — Давайте почнемо наш урок о 10 годині. Emilia has already read fifteen books! — Емілія вже прочитала 15 книжок. My grandma had twelve siblings. — У моєї бабусі було 12 братів та сестер. An ear of corn costs nineteen hryvnias. — Качан кукурудзи коштує 19 гривень.
Десятки: 20, 30, 40, 50 і далі
Наступний крок — десятки або англійською tens, тобто такі англійські числа, як 20, 30, 40, 50 і далі. Вони утворюються додаванням суфікса -ty до основи слова. Разом з тим звичайно є певні нюанси. Погляньмо на правопис цих чисел.
Число
Англійська назва числа
Переклад
20
twenty
двадцять
30
thirty
тридцять
40
forty
сорок
50
fifty
п’ятдесят
60
sixty
шістдесят
70
seventy
сімдесят
80
eighty
вісімдесят
90
ninety
дев’яносто
Наведемо кілька прикладів використання десятків у реченнях.
There are thirty students in our class. — У нашому класі 30 учнів. My grandpa is seventy years old. — Моєму дідусю 70 років. He said that these pants cost forty hryvnias at the market. — Він сказав, що ці штани на базарі коштували 40 гривень. The pool I train in is fifty meters long. — Басейн, у якому я тренуюсь, 50 метрів завдовжки.
Комбінуємо десятки та одиниці
Ми вивчили десятки, настав час утворювати та рахувати складніші англійські числа, наприклад, 21, 36, 53, 75, 94 та інші. Записати їх словами слід так:
Запам’ятайте, що такі числа англійською завжди пишуться через дефіс.
She lives at forty-seven Apricot Street. — Вона живе на Абрикосовій вулиці, 47 .
Fifty-eight students from our school have already come to NMT. — На НМТ вже прийшло 58 учнів з нашої школи.
Maryna’s oldest sister is thirty-nine years old and her middle sister is twenty-one. — Найстаршій сестрі Марини 39 років, а середній сестрі — 21.
Room sixty-eight is at the end of the corridor, next to the vending machine. — Кімната 68 знаходиться в кінці коридору, біля автомата з їжею.
My sister Sonia is excited that there are ninety-two days of summer vacation ahead. — Моя сестра Соня радіє, що попереду 92 дні літніх канікул.
Англійські числа від 100 і більше
Зараз розберемось як в англійській мові рахувати сотнями (hundred) та тисячами (thousand). Наприклад, 100 (сто) перекладається, як one hundred або просто a hundred. Якщо у нас число 200, тобто дві сотні — перекладемо, як two hundred.
300 — three hundred 500 — five hundred 800 — eight hundred 900 — nine hundred
Щоб утворити та написати англійське число, яке складатиметься з сотень, десятків та одиниць, необхідно використати таку формулу:
[number of hundreds] + hundred + (and) + [tens and units]
Розберемося, що означають всі ці слова.
[number of hundreds] — кількість сотень hundred — слово «сотня» (and) — сполучник, вставляється перед десятками / одиницями в британській англійській, натомість в американській англійській (AE) and часто опускається [tens and units] — десятки та одиниці
Тепер поглянемо на приклади чисел в англійській мові.
101 — one hundred and one; 235 — two hundred and thirty-five; 350 — three hundred and fifty; 444 — four hundred and forty-four; 612 — six hundred and twelve; 555 — five hundred fifty-five (AE, відсутнє and); 708 — seven hundred and eight; 999 — nine hundred ninety-nine (AE, відсутнє and).
А як же англійською рахувати тисячі та мільйони?
1 000 — one thousand (або a thousand); 4 000 — four thousand; 11 000 — eleven thousand; 60 000 — sixty thousand; 999 000 — nine hundred and ninety-nine thousand; 1 мільйон (1 000 000) — one million; 13 мільйонів (13 000 000) — thirteen million; 25 мільйонів (25 000 000) — twenty-five million; 382 мільйони (382 000 000) — three hundred and eighty-two million; 990 мільйонів (990 000 000) — nine hundred and ninety million; 1 мільярд (1 000 000 000) — one billion.
Розглянемо кілька прикладів вживання складних чисел в англійській мові на практиці.
This laptop costs one thousand two hundred dollars. — Цей ноутбук коштує 1200 доларів.
The age of the oldest oak tree in Ukraine is estimated at one thousand three hundred and fifty years. — Вік найстарішого дуба в Україні оцінюють в 1350 років.
Congratulations! You won a million on “Who Wants to Be a Millionaire?” — Вітаємо! Ви виграли мільйон у грі «Хто хоче стати мільйонером?».
Правопис великих складних чисел в англійській мові
Маленьке число — проста справа. Та коли перед тобою багато англійських цифр підряд… ой йой, тут вже голова обертом. Як правильно написати 104 845 379 англійською? Де ставити and? Чому three million, а не millions? Розбираємося.
Загальна формула написання складних великих чисел англійською така:
Щоб грамотно писати великі числа англійською мовою дотримуємося кількох правил.
1. Не розділяємо частини числа комами на письмі.
2. Не змішуємо слова та цифри. Записуємо число або лише словами або лише цифрами.
✓ four hundred and fourteen ✓ 801
✗ 1 million 200 thousand ✗ 7 thousand 365
3. Тире (hyphen) завжди пишеться між десятками і одиницями, тобто між словами на кшталт twenty-one (21), eighty-five (85), тощо.
4. Пам’ятаємо про сполучник and. У В американській англійській (AE) and часто опускається, але це не вважається помилкою. У британській англійський (BE) and використовується перед десятками і одиницями, після сотень.
BE: one hundred and twenty-three — 123 AE: one hundred twenty-three — 123
5. Для англійських чисел великих категорій ми не використовуємо множину. Тобто закінчення -s не додається до таких слів, як hundred (сотня), thousand (тисяча), million (мільйон), billion (мільярд).
✓ seven thousand — сім тисяч ✗ seven thousands
✓ three million — три мільйони ✗ three millions
Лайфхак: щоб легко записати велике англійське число словами — поділіть його на частини: спочатку мільйони, потім тисячі, далі сотні, а наприкінці — десятки та одиниці. Наприклад, у нас є число 2 345 678 (два мільйони триста сорок п’ять тисяч шістсот сімдесят вісім).
2 345 678
1) two million
2) three hundred and forty-five thousand
3) six hundred and seventy-eight
Разом виходить — two million three hundred and forty-five thousand six hundred and seventy-eight
Зовсім не складно, правда? Головне — це практика, тож розглянемо ще одне число англійською.
104 845 379
1) one hundred and four million
2) eight hundred and forty-five thousand
3) three hundred and seventy-nine
Разом виходить — one hundred and four million eight hundred and forty-five thousand three hundred and seventy-nine
Порядкові числівники
Порядкові числівники (Ordinal Numbers) — це числа, які показують порядок або послідовність. Вони відповідають на запитання «Який за рахунком?» — перший, другий, десятий і так далі.
У більшості випадків, щоб утворити порядковий числівник, нам просто необхідно додати до кількісного числівника закінчення -th. Однак числівники «перший», «другий», «третій» — є винятками з правила.
Коротке написання порядкового числівника
Англійська назва числівника
Переклад
1th
first
перший
2th
second
другий
3th
third
третій
4th
fourth
четвертий
5th
fifth
п’ятий
6th
sixth
шостий
7th
seventh
сьомий
8th
eighth
восьмий
9th
ninth
дев’ятий
10th
tenth
десятий
Всі інші порядкові числівники в англійській мові будуватимуться за наведеною схемою, окрім 2 винятків:
12th — twelfth — дванадцятий
ve зміниться на f
(twelve — twelfth)
20th — twentieth — двадцятий
закінчення -y зміниться на -ieth*
(twenty — twentieth)
*це стосується всіх інших десятків
Англійські порядкові числівники використовуються, коли ми говоримо про:
порядок
Today is the first day of school. — Сьогодні перший день школи.
дати
Her birthday is on the twenty-fifth of December. — Її день народження двадцять п’ятого грудня.
поверхи
I live on the third floor. — Я живу на третьому поверсі.
нагороди чи ранги
He finished in second place. — Він фінішував на другому місці.
Щоб утворити складні порядкові числівники в англійській, нам потрібно змінити тільки останню частинку, яка відповідає за одиниці. Наприклад:
Як рахувати англійською: лексика, пов’язана з математикою
Знати англійські числа — це круто, але вміти з ними щось зробити — ще крутіше! Додавати, віднімати, множити та ділити англійською — не складно, якщо знати базову лексику.
Найуживаніші математичні слова та фрази
Назва англійською
Транскрипція
Переклад
plus
/plʌs/
плюс
minus
/ˈmaɪ.nəs/
мінус
equals
is
/ˈiː.kwəlz/
/ɪz/
дорівнює
times
multiplied by
/taɪmz/
/ˈmʌl.tɪ.plaɪd baɪ/
помножити
divided by
over (у дробах)
/dɪˈvaɪ.dɪd baɪ/
/ˈəʊ.vər/
поділити на
sum
/sʌm/
сума
difference
/ˈdɪf.ər.əns/
різниця
product
/ˈprɒ.dʌkt/
добуток
quotient
/ˈkwəʊ.ʃənt/
частка
greater than
/ˈɡreɪ.tə ðæn/
більше ніж (>)
less than
/les ðæn/
менше ніж (<)
percent
/pəˈsent/
відсоток (%)
fraction
/ˈfræk.ʃən/
дріб
total
/ˈtəʊ.təl/
загальна кількість
What’s the sum of eight and nine? — Яка сума 8 і 9?
The difference between ten and six is four. — Різниця між 10 і 6 — 4.
Seven is greater than five. — 7 більше, ніж 5.
Fifty percent of the class passed the test. — 50 відсотків класу склали тест.
One over two is one-half. — 1 поділений на 2 — це половина.
The total cost is twenty hryvnias. — Загальна вартість — 20 гривень.
Основні математичні дії
Назва дії
Транскрипція
Переклад
Приклад використання
addition (+)
/əˈdɪʃ.ən/
додавання
two + two equals four — 2 + 2 = 4
subtraction (−)
/səbˈtræk.ʃən/
віднімання
six minus one equals five — 6 − 1 = 5
multiplication (×)
/ˌmʌl.tɪ.plɪˈkeɪ.ʃən/
множення
three times three equals nine — 3 × 3 = 9
division (∶)
/dɪˈvɪʒ.ən/
ділення
ten divided by five is two — 10 ∶ 5 = 2
Як читати роки англійською
Роки англійською читаються за особливими правилами. Погляньмо на таблицю.
Роки
Як читаємо
Приклади
до 1000 року
читаємо як звичайне число
75 — seventy-five
476 — four hundred and seventy-six
999 — nine hundred and ninety-nine
з 1000 по 1999
ділимо на дві пари чисел
круглі сотні (наприклад 1500) можна читати як fifteen hundred
1066 — ten sixty-six
1492 — fourteen ninety-two
1800 — eighteen hundred
1980 — nineteen eighty
з 2000 і далі
можна читати 2 способами: - поділивши рік на дві пари чисел* - повний варіант
2000 — two thousand
2005 — twenty oh five / two thousand and five
2009 — twenty oh nine / two thousand and nine
2010 — twenty ten / two thousand and ten
2012 — twenty twelve / two thousand and twelve
2025 — twenty twenty-five / two thousand and twenty-five
*Носії англійської частіше вживають формат twenty twenty-five, адже так коротше й зручніше.
The Olympics took place in twenty twenty-four. — Олімпійські ігри пройшли у 2024 році.
I was born in two thousand and seven. — Я народилася у 2007 році.
The school was founded in eighteen ninety-eight. — Ця школа була заснована у 1898 році.
А якщо вас цікавить тема дат англійською, зазирніть у нашу статтю за посиланням.
Практичні фрази з числами
Ми використовуємо числа не тільки на уроках математики. У побуті ми говоримо про дуже багато речей, де без цього ну просто ніяк. Тож погляньмо, як англійські числа «працюють» у повсякденному спілкуванні.
Ціни (prices) англійською читаються як повне число. Враховуючи контекст країни, назву валюти зазвичай не промовляють, проте за бажанням чи за потреби її можна озвучити. Англійські назви копійок на кшталт cents (американські центи) або pence (британські пенси) часто не вживають, тобто їх можна опустити. Наприклад:
1₴ — one hryvnia — одна гривня; 500₴ — five hundred OR five hundred hryvnias — п’ятсот гривень; $2 — two dollars — два долари; $13.50 — thirteen fifty OR thirteen dollars fifty — тринадцять доларів п’ятдесят центів; €19.99 — nineteen ninety-nine OR nineteen euros ninety-nine — дев’ятнадцять євро дев’яносто дев’ять; £1.20 — one twenty OR one pound twenty — один фунт двадцять пенсів.
This notebook costs two dollars fifty. — Цей зошит коштує 2.5 долари.
It costs three forty-five. — Це коштує 3.45.
The cheapest burger is only thirty-five, so I can afford it. — Найдешевший бургер коштує лише 35, тож я можу собі його дозволити.
A bottle of water costs one euro twenty in Spain. — Пляшка води в Іспанії коштує 1.20 євро.
When I was a child, vanilla ice cream in a waffle cup cost fifty kopecks. — Коли я була дитиною, ванільне морозиво у вафельному стаканчику коштувало 50 копійок.
Телефонні номери (phone numbers) англійською читаються поцифрово, тобто кожна цифра окремо. Зверніть увагу, що в розмовній англійській цифра нуль 0 читається і вимовляється не як zero, а як oh. Слово double можна використати в англійській, якщо однакові числа повторюються. Погляньмо на приклади:
559 8103 — double five nine eight one oh three 0800 758 978 — oh eight double oh seven five eight nine seven eight
Якщо говоримо про адреси (address), то спочатку вказуємо номер будинку, потім назву вулиці, а вже далі — місто і поштовий індекс.
22 Khreshchatyk Street — twenty-two Khreshchatyk St. 15 Oxford Road — fifteen Oxford Road Flat 4, 10 Queen’s Walk — flat four, ten Queen’s Walk
Sherlock Holmes lived in an apartment at two twenty-one B Baker Street, London. — Шерлок Холмс проживав в квартирі за адресою Бейкер-стріт, 221B квартирі, у Лондоні.
Disneyland Paris is located at Boulevard de Parc, double seven seven double oh Serris, France. — Діснейленд Париж знаходиться за адресою: Boulevard de Parc, 77700 Serris, France.
Окрім цін, номерів телефонів і адрес, у повсякденній розмові англійською дуже часто використовують числа і в інших практичних ситуаціях. Нижче погляньмо на ще 6 популярних прикладів.
Вік (ages)
I’m eleven years old. — Мені одинадцять років.
He turned sixteen yesterday. — Йому вчора виповнилось шістнадцять.
Час (time)
It’s three thirty. — Зараз 3:30.
The train leaves at seven forty-five. — Потяг відправляється о 7:45.
Today is June nineteenth. — Сьогодні дев’ятнадцяте червня.
Her birthday is on September third. — Її день народження — третього вересня.
Розміри, зріст, вага (measurements)
Lady Gaga is about one hundred fifty-five centimeters tall. — Зріст Леді Гаги близько 155 сантиметрів.
He is six feet tall. — Його ріст 6 футів.
The box weighs ten kilos. — Коробка важить 10 кілограмів.
Оцінки, результати, бали (scores, grades)
I got ninety-five out of hundred on the test. — Я отримав 95 зі 100 на тесті.
She scored three goals. — Вона забила 3 голи.
Номери рейсів, кімнат, автобусів (flight, room, bus numbers)
Our flight is AI two five six. — Наш рейс AI256.
The classroom is in room one oh four. — Кабінет №104.
Take bus number seven oh one. — Сідай на автобус №701.
Вправа на закріплення чисел та цифр в англійській мові
З’єднайте приклад зі значенням.
FAQs
1. Як утворити порядкові числівники?
Щоб утворити порядкові числівники в англійській мові, потрібно додати суфікс -th до кількісного числівника. Наприклад, 4 (four) — 4th (fourth), 8 (eight) — 8th (eighth). Разом з тим існує кілька винятків:
Великі числа англійською читаються по блоках, від найбільшого до найменшого: мільйони (millions), тисячі (thousands), сотні (hundreds), десятки (tens), одиниці (units). Перед десятками та одиницями можна додавати сполучник and. Щоб легше читалося, розбивайте англійське число на блоки по три цифри з кінця.
123 456 — one hundred and twenty-three thousand four hundred and fifty-six — сто двадцять три тисячі чотириста п’ятдесят шість
9 876 543 — nine million eight hundred and seventy-six thousand five hundred and forty-three — дев’ять мільйонів вісімсот сімдесят шість тисяч п’ятсот сорок три
3. Як називати телефонні номери англійською мовою?
Англійською мовою телефонні номери читаються по одній цифрі. Англійська цифра нуль (0) читається, як oh /əʊ/. Подвійні ж цифри в англійській мові (наприклад, 11) читаються, як double one.
093 158 46 55 — oh nine three one five eight four six double five 073 016 23 31 — oh seven three oh one six two double three one
4. Як називати роки англійською?
Роки в англійській мові зазвичай промовляються, як дві пари чисел. Наприклад:
Якщо у нас, до прикладу, 2000 рік, ми прочитаємо його як two thousand:
1000 — one thousand; 1200 читається, як twelve hundred; 1900 — nineteen hundred.
Роки до 1000 промовляємо як звичайне число в англійській мові. Наприклад:
988 — nine hundred and eighty-eight; 31 — thirty-one; 606 — six hundred and six.
Роки від 2000 і далі читаємо або поділивши рік на дві пари чисел або повним числом. Проте перший варіант популярніший. Наприклад:
2001 — twenty oh one OR two thousand and one; 2011 — twenty eleven OR two thousand and eleven; 2020 — twenty twenty OR two thousand and twenty.
5. Як говорити про ціни?
Візьмемо до прикладу ручку. Вона коштує 10 грн 50 копійок. Що правильно порахувати англійською можна сказати так: ten fifty або ten hryvnias fifty, або рідше ten hryvnias and fifty kopeks (це звучатиме дуже офіційно і навіть якось по-математичному).
У житті зазвичай ми з контексту розуміємо, про яку валюту йде мова. Тож власне назву валюти можна опустити, слово «копійки» також. Дивимося на суму, як на дві частини: 5.20 — five twenty, 20.75 — twenty seventy-five.
— How much is this book? — Скільки коштує ця книга?
— It costs four hundred hryvnias. — Вона коштує 400 грн.
— And what about this T-shirt? — А як щодо цієї футболки?
— Only two hundred and ninety. — Лише 290.
Юлія Черкас
Дата публікації: 23 липня 2025
ПОДІЛИСЯ З ДРУЗЯМИ:
Коментарі
0
Залишити коментар
Залишилося символів: 500
Підпишіться на розсилку школи
Отримуйте більше корисностей про англійську для дитини
Гра складається з кількості раундів, в ході яких відбувається розслідування, що закінчується перемогою або шпигуна, або звичайних гравців. Тривалість кожного раунду ...
Гра складається з кількості раундів, в ході яких відбувається розслідування, що закінчується перемогою або шпигуна, або звичайних гравців. Тривалість кожного раунду ...
Гра складається з кількості раундів, в ході яких відбувається розслідування, що закінчується перемогою або шпигуна, або звичайних гравців. Тривалість кожного раунду ...
Отримуйте більше корисностей про англійську для дитини
Підпишіться на розсилку — отримайте англійську в подарунок
Отримуйте корисні матеріали, анонси подій та цікаві підбірки. А ми подаруємо безплатну триденну англомовну програму
на інтерактивній платформі для вашої дитини 🔥
Залишилося символів: 500