За час мого викладання англійської я неодноразово чула від студентів прохання допомогти знайти мотивацію та натхнення до навчання. Ехх, як це знайомо й мені.
1. Твій шлях розпочинається з вивчення таблички неправильних дієслів, та за першої ж спроби утворити Past Simple замість необхідного «fell» мозок згадує лише «felt».
2. Намагаєшся осилити Present Continuous, і ніби ти вже розібравсь, що цей час ми вживаємо для позначення тривалої дії, запам’ятав, завчив, але тут дізнаєшся, що «I am cooking dinner at 7 am» зовсім не значить, що ти саме зараз стоїш біля плити.
3. Однак ти не здаєшся, береш на опанування, здавалося б, чіткі та зрозумілі State Verbs. Хмм... Та що там? Лише зазубрити, що ми їх ніколи не вживаємо у «тривалих» часах. І все добре, поки ти не чуєш «You are being so annoying».
4. Ну а ще зі середньої школи тобі говорили, що «mustn’t» – дуже строге значення фрази «не повинен», як згодом на занятті з граматики тобі пояснюють, що «mustn’t» має рекомендаційний характер і значно м'якше за «don’t have to».
5. Старанно вивчаючи артиклі, ти добре усвідомив, що «a» в жодному разі не вживається з множинними предметами, проте з’являється «I’ve bought a few books» – і тут усе абсолютно правильно...
І тут у твоїй свідомості, що так наполегливо долає бар’єри англійської мови, висвічується ERROR.
Ну на граматиці ж світ не закінчується, все ж ти маєш неабиякий словниковий запас, то чому б не глянути свій улюблений серіал тепер уже мовою оригіналу... Вауу! Яка гарна картинка, спецефекти, вражаюча локація зйомки, робота дизайнерів і гра акторів, нууу, загалом, іншими епітетами ти й не в змозі описати переглянуте, адже не розумієш суті фільму та більшості сказаного персонажами...
Знайомо?
Здавалося б, як після такого не втратити мотивацію та продовжити вивчення англійської мови? Саме для цього я пишу цю статтю, аби поділитися з тобою власним досвідом і досвідом колег із Green Country та зарядити тебе рушійною енергією для нових звершень у вдосконаленні своїх мовних навичок :)
Це перша й основна порада. Просто запитай себе: «А для чого я вивчаю англійську»? Поглянь, скільки нових можливостей тобі стануть доступними лише завдяки знанню іноземної.
Ця порада випливає з того, що я описувана на початку статті. Адже невдача веде до розчарування – розчарування веде до браку мотивації – брак мотивації веде до прямої відмови зробити ще одну спробу. І навпаки, успіх веде до перемоги – перемога веде до мотивації – мотивація веде до бажання перемагати – і до нових успіхів.
Зосереджуйся не на помилках, а на процесі вивчення мови, хвали себе за навіть маленькі досягнення та ніколи не засмучуйся, якщо не вдається щось зрозуміти чи осягнути швидко. Усі ми проходили цей шлях, і так само стикалися з проблемами, проте головне – аби такі дрібниці тебе не зупиняли!
Навіть досвідчені користувачі мови помиляються та забувають слова (знаю, про що кажу).
Зовнішні фактори, як не як, важливі в процесі навчання. Вибери ті з них, які впливають на тебе найкраще за все. Для мене це улюблена музика, фільми, книги англійською, які надихають мене навчатися. Також мені особисто важлива й обстановка під час навчання: якщо набридло сидіти в кімнаті – вийди надвір, у парк, затишне кафе та продовжуй урок там. Зміна звичної обстановки допоможе тобі розкрити нові емоції та почуття для своєї позитивної мотивації до навчання.
Ти можеш обрати будь-яку особистість, якою захоплюєшся. Для мене таким прикладом у вивченні іноземних мов служить угорська письменниця, перекладачка й одна з перших синхронних перекладачів у світі – Като Ломб. Вона могла вільно перекладати 10 іноземними мовами, перекладала технічну літературу на 6, а загалом володіла 16 мовами, які вивчила самостійно. Свої поради щодо успішного вивчення іноземних мов вона виклала у книзі «Як я вивчаю мови».
Ніщо так чудово не мотивує, як позитивний результат після виконання якої-небудь справи. Поступово прогрес буде ставати все помітнішим, а подальше навчання буде проходити тільки в задоволення. Адже з кожним новим заняттям процес засвоєння матеріалу проходить швидше, а значить, і вивчення мови буде просуватися набагато ефективніше.
І головний секрет: починаючи вивчати мову, стань одержимим цією ідеєю. Потрібно вчитися, старатися, діяти – і все вийде.
Keep moving, you are improving!
Юлія Онуфрієць, викладач Грін Кантрі