До ЗНО з англійської залишилося небагато часу, але це зовсім не привід панікувати. Навпаки, зберіть усю волю в кулак та прочитайте цю статтю. Вона допоможе розкласти все по поличках та побудувати чіткий план підготовки відповідно до часу, який ви маєте в запасі, і рівня підготовленості.
Поїхали!
Джаст ту нагадати: оптимальні рівні англійської для успішної здачі ЗНО – В1 і В2.
Спочатку подивіться це відео:
Добре. А тепер перегляньте структуру тесту.
How many tasks?
Тест з англійської мови – це 58 завдань різних форм:
→ Multiple choice – завдання з вибором однієї правильної відповіді;
→ True or False – завдання на визначення правильної/неправильної відповіді;
→ Matching – завдання на встановлення відповідності;
→ Gap filling – завдання на заповнення пропусків у тексті;
→ Letter writing – завдання з розгорнутою відповіддю.
What do they check?
Ці завдання поділені на чотири частини, що перевіряють основні аспекти володіння іноземною мовою:
How many points?
Максимум за всі завдання можна отримати 72 бали, які конвертуються в 200-бальну шкалу (listening – 16 балів; reading – 22 бали; use of English – 20 балів; writing – 14 балів).
Тепер ви знаєте, із чого складається тест, які завдання «найдорожчі» і їм потрібно приділити особливу увагу – і готові перейти до підготовки.
Найкращий варіант – обрати для себе курс із підготовки, оскільки це зекономить час на складання плану, пошук матеріалів і гарантуватиме, що жодне завдання та тема не залишаться без уваги.
Ми рекомендуємо курс «ЗНО. Англійська мова» на Booyya.com:
Вартість курсу – лише 505,26 грн, за які ви отримуєте чіткий план підготовки, повторення всього шкільного матеріалу, проходження всіх тем, необхідних для складання ЗНО, та впевненість у своїх силах.
Інші ресурси для підготовки – у цій статті.
Якщо все ж вирішите готуватися самостійно, скористайтеся трекером підготовки до ЗНО від Грін Кантрі (він безкоштовний та допоможе структурувати та контролювати процес).
Складність аудіювання на ЗНО: ви чуєте запис двічі та маєте одразу визначитися з відповіддю. Повернутися та ще раз прослухати завдання неможливо.
Тому перший і найважливіший етап у підготовці до listening – натренувати своє вухо сприймати англійську. Для цього дивіться англомовних блогерів, серіали чи фільми (але обов'язково з АНГЛІЙСЬКИМИ субтитрами), слухайте пісні, подкасти. Рекомендуємо:
6 Minute English – слухаєте 6 хвилин подкасту та вивчаєте прописані слова;
ELLLO – аудіозаписи відповідно до рівня та теми чи навіть країни, яка вас цікавить. Після кожного аудіо є тест для перевірки розуміння прослуханого;
Puzzle English – хороший сайт для перегляду фільмів і серіалів англійською мовою.
Наступний і дуже важливий крок – практика! Без неї нікуди. Тренуйтеся на завданнях саме формату ЗНО. Для цього виконуйте тести попередніх років, використовуйте видання з тестами саме для підготовки до ZNO listening. Для прикладу:
Аудіювання в ЗНО складене за типом міжнародних іспитів PET (B1) та FCE (B2). Тому можна використовувати тренажери із завданнями для підготовки до цих тестів.
*Зверніть увагу, що в завданнях 1-6 із вибором однієї правильної відповіді спікер в аудіо буде згадувати всі три варіанти, зазначені у відповідях, з яких ЛИШЕ одна буде правильна. Тому слухайте уважно й одразу методом виключення відкиньте варіанти, які НЕ задовольняють умову завдання.
Підготовку до цих двох частин доречно об’єднати, оскільки читання є гарним джерелом для поповнення словникового запасу. Але давайте по порядку.
Завдань – багато, часу – мало. Це те, чим стурбований кожен, хто тільки починає підготовку. У Green Country ми вчимо наших студентів використовувати техніки scanning i skimming. Це так зване проглядання та вибіркове читання – незамінний інструмент для ЗНО.
Щоб зрозуміти основну ідею тексту, достатньо проглянути його за технікою оглядового читання skimming. Scanning – це вибіркове читання. Воно передбачає, що ви шукаєте в тексті необхідну інформацію. У роботі з тестовими завданнями це дуже важливо, адже ви шукаєте відповідь на конкретне запитання, вчитуючись лише в необхідні деталі.
Існує помилкова думка, що заучування слів допоможе вдало впоратися з цією частиною, але це не так.
Щоб вивчити більше слів та синонімів і навчитися застосовувати знання на практиці, можна користуватися підручниками:
Також для запам’ятовування слів використовуйте всіма улюблений Quizlet. Це онлайн-картки, за допомогою яких у форматі гри легко вивчити потрібну лексику. Створюйте власні або користуйтеся готовими та насолоджуйтеся навчанням.
Ще один важливий компонент Use of English – граматика, яку не виділяють як окрему частину тесту. Аналізуючи варіанти відповіді, звертайте увагу на таке:
слова перед та після пропуску (для прикладу, після одних – вживаємо інфінітив, після інших – герундій) це допоможе відкинути одразу мінімум один варіант;
чи підходить відповідь за часом (ex. Present Simple чи Present Continuous);
чи підходить за формою (за сенсом потрібен Adverb (прислівник) чи Adjective (прикметник)).
Для практики граматики користуйтеся:
*Знання граматики знадобляться під час частини Reading (Task 7, де потрібно вставити пропущені частини речення в текст).
Письмова частина ЗНО – це власне висловлювання на запропоновану тему. У тесті воно подається у формі листа. Запам’ятайте основні моменти для успішного виконання:
формат (офіційний/неофіційний);
тема (лист має чітко відповідати темі);
обсяг (щоб висловити свою думку, в середньому, використовують 140-180 слів, АЛЕ ця цифра індивідуальна і залежить тільки від вас);
логічність та зв’язність (не намагайтеся «лити воду», в ЗНО це зовсім недоречно! Достатньо розкрити всі задані умови, плавно переходячи від однієї до іншої. Для цього використовуйте слова-зв'язки типу «firstly», «so», «in fact», «as a result»);
складні речення (краще їх уникати. Це дозволить не наробити граматичних помилок. Короткі, але правильно сформульовані речення – ось і весь секрет).
Ну що, інформації чимало, залишилося почати щоденну підготовку. Підпишіться на наш канал у Telegram, щоб отримувати поради щодо підготовки та лінки на безкоштовні вебінари від Грін Кантрі.
Успіхів!