«Не катайся на стільці!», «Не жуй під час заняття!», «Вимкни плеєр!», «Не малюй на уроці!» ....
В нас сформувався образ того, що людина концентрується найкраще у безшумному вакуумі, пришпиленою до стільця. 
Але чи це насправді так?
 
Уявіть себе, наприклад, директором величезної корпорації (ну або ж згадайте себе на робочому місці). Ви маєте цілий місяць працювати над фінансовою стратегією і лише над нею. В якому випадку Вам буде спокійніше і комфортніше:
- коли Вас ізолюють у кабінеті, ніхто не приходитиме, не спілкуватиметься, більше того, Вам відключили інтернет – щоб не відволікатися на соцмережі і все таке, тобто і з нету новин не почитаєш. Ви ВЗАГАЛІ не знаєте, що відбувається зараз із Вашою компанією. 
- Ну або ж коли Вам періодично приносять звіти, надсилають новини про стан справ, Ви через вікно кабінета бачите й трошки чуєте як працюють ваші співробітники... 
 
Виявляється, що мозку для концентрації навпаки потрібні сигнали з різних каналів, що означатимуть – «В нас все в порядку! Працюємо, Кеп!».
Пропонуємо Вам поексперементувати та підібрати способи зосередитися, найкращі саме для Вашого непосидючого чуда.
 
Перед виконанням завдання Х корисно зробити таке:
 
1) Дихальні вправи – насичуємо мозок киснем. Звісно, найкраще це робити на свіжому повітрі (балконі / при відкритому вікні / у добре провітреному приміщенні).
 Для старших можна просто глибоко подихати. 
Для молодших - повидувайте мильні бульбашчки або ж пограйтеся в ігри із соломинками. Наприклад:
- подихом треба забити помпончик або кульку з паперу в імпровізовані ворота;
- гонки – чий м’ячик швидше пройде заплановану трасу;
- побурліть якнайдужче воду в стаканчику.
 
 
2) «Прожмякування» - насичуємо мозок інформацією, що всі частини тіла на місці і в порядку. Прожмякуємо, прохлопуємо тіло, руки, ноги, голову дитини. Сюди ж доречні більшість фізичних вправ, стрибки. 
 
3) Жартівливі загадки на уважність – запускаємо мозок. Гумор чудово знімає напруження, яке часто заважає думати. 
Ось наприклад (ви читаєте, а дитина має швидко і, головне, правильно закінчити):
 
1. Вийшов зайчик погулять,
Лап у зайця рівно...
 
2. І Маринка, і Оксанка 
Триколісні мають...
 
4. Стука хто, як в барабан?
На сосні сидить...
5. Хвіст-віяло, на голові — корона,
Хіба є птаха краща, ніж...?
 
6. В барлозі взимку
Бачить сон
Кошлатий, 
Клишоногий...
 
Під час виконання завдання Х. Основна ідея – створити фонові «звіти» від усіх органів чуття. 
 
4) Важке на колінах. Під час сидіння покладіть на коліна щось важке (близько 2 кг). Це може бути мішечок із крупою, спеціальна іграшка або ж сонний кіт. Принцип простий – на ноги діє невелика сила, завдяки якій в мозок ідуть імпульси, що з ними все в порядку. Не вірите, що працює? А ось спробуйте прямо вже на собі!
 
5) Сенсорні м’ячики або еспандер для рукЗапропонуйте дитині іграшки для рук (еспандер, масажні кульки, низки намистин, тощо), щоб вона тримала й гралася в той час, коли має зосереджуватися впродовж тривалого часу.
 
 
6) Нестійке сидіння. Дивно, але якщо сидіти на нестійкому сидінні, то концентрація також покращується. Адже багато м’язів спини та ніг перебувають у тонусі. Мабуть, саме тому багато хто гойдається на стільці під час роботи. Спробуйте посадити дитину на фітбол, або ж на спеціальний балансувальний стілець на одній ніжці.
Такий стілець як і обтяжені ігршки, сенсорні м’ячики та ще ряд корисних цікавинок можна знайти в онлайн-магазині Сенсорія
 
 
7) Корисні «жуйки». Багато людей краще концентруються коли жують. Спробуйте поставити горішки та сухофрукти на столі дитини. Сюди ж якщо дитина поривається гризти чи смоктати олівець, спробуйте не забороняти, а запропонувати альтеранативу – спеціальні насадки на олівці, підвіски, дитячі гризунці (прорізувачі для зубок).
 
 
8) Стимулюючі аромати. Мабуть, всі чули про аромотерапію. Можете поставити на робочому столі арома лампу із ефірними олійками бергамота, м’яти, шалфея, лимона, евкаліпта, лаванди чи жасмину. Цікаво, що в Швейцарії, наприклад, вже є спеціальні компанії, які займаються впровадженням ароматичних технологій при облаштуванні офісів. Правильно підібрані аромати зменшили кількість помилок, які допускали секретарі фірми, на 54 %!
 
9) Музика з альфа-хвилями. Виявляється, що наш мозок постійно генерує хвилі різних частот. Від того, які хвилі переважають, залежить наш настрій, сонливість, зосередженість і ін. Виділяють 5 типів хвиль: дельта, тета, альфа, бета і гамма. Вважається, що для навчання найкраще підходить музика з альфа-хвилями. Для виконання завдань швидко, прийняття важливих рішень – бета-хвилі. Якщо треба вивчити вірш чи текст напам’ять, робіть це під «тета-музику». 
Як приклад, музика Джеффрі Томпсона з обробкою альфа-хвилями.
 
10) Яскравий стіл/скатертина/стіл із підсвіткою. Найкраще підійдуть жовтий, оранжевий та/або зелений кольори. Вони сприяють концентрації уваги та розумовій активності. Також хороший варіант – поставити неподалік робочого місця кольорову іграшку, картину тощо так, щоб на цей предмет можна було періодично переводити погляд. Якщо предмет знаходитиметься на відстані кількох метрів, то це заодно і допомагатиме знімати зорову втому: зміна фокусу близько-далеко. 
 
Бажаємо Вам та Вашим дітям хорошої концентрації на хорошому! 
 
 
 
 
Христя Козуб, 
 
старший викладач Грін Кантрі, 4 роки досвіду викладання. 
Дата публікації: 19 лютого 2018