Вивчення англійської — тривалий та комплексний процес. І для того, щоби дитина якісно засвоїла нову інформацію та навчилася вільно говорити, важливо створити для неї англомовне середовище у повсякденному житті
Одним зі способів цікавої мовної практики вдома є техніка shadowing. Що це і як працює, ми розповіли у цій статті
Shadowing — це захопливий спосіб покращення мовних навичок. Підходить він як для дітей, що розуміють англійську на початковому рівні, так і для тих, хто хоче вдосконалити свою вимову та звучати природно.
Принцип його роботи простий: людина слухає англійське мовлення й одразу повторює почуте, намагаючись відтворити інтонацію, акцент, паузи та ритм, наче тінь.
Окрім цікаво проведеного часу та нового досвіду, використання техніки shadowing принесе багато бонусів
Звикання до звучання мови. Щоб англійська стала не просто черговим предметом, а мовою повсякдення, важливо постійно чути її довкола. Фільми, мультики, ролики на YouTube у поєднанні з shadowing допоможуть звикнути до того, як звучить англійська.
Розвиток природної інтонації та ритму. Носії мають специфічний стиль мовлення — використовують особливу інтонацію та паузи в різних ситуаціях. І для того, аби навчитися звучати натурально, важливо аналізувати та повторювати почуте.
Вдосконалення вимови й акценту. Оскільки для англійського мовлення ми задіюємо інші м’язи — відмінні від тих, що потрібні нам для української — частиною навчання є розвиток м’язової пам’яті та правильної артикуляції. Регулярне повторення за носіями стане чудовою практикою та неодмінно принесе результат.
Активне слухання і розуміння мови. Завдяки тому, що дитина не просто чутиме англійську «на фоні», а матиме на меті чітко відтворити сказане: вона буде звертати особливу увагу на кожне слово, конструкцію чи репліку — отже, згодом вміло розпізнаватиме навіть складні англійські вислови на слух.
Розширення словникового запасу. Повторюючи фрази за улюбленими персонажами з фільмів чи серіалів, дитина не раз зустріне нові для себе конструкції чи слова. І це стане чудовою нагодою обговорити почуте, пояснити їхнє значення та спробувати використати вивчене в контексті.
Таким чином, через ненав’язливий формат гри, дитина щоразу отримуватиме порцію нової лексики, що залишиться в пам’яті.
Щоби розпочати вправу, достатньо зробити декілька простих кроків:
1: Виберіть коротке відео, фрагмент мультфільму чи пісню (1–2 хвилини) з чіткою вимовою.
2: Прослухайте аудіо та разом розберіть те, що будете повторювати.
3: Спробуйте поступово відтворювати почуте одночасно з персонажами на відео, ніби допомагаючи їм говорити. Використовуйте субтитри, якщо на початку вони полегшують завдання.
4: Ускладнюйте — вимикайте субтитри та відтворюйте репліки персонажів із дитиною з пам’яті.
5: Звертайте особливу увагу на вимову, ритм та інтонацію — це головна задача shadowing. Намагайтеся якнайточніше повторити почуте.
6: Спробуйте записати себе: це зробить процес ще цікавішим для дитини та допоможе проаналізувати результат.
Варіантів застосування техніки безліч: головне — задіювати свій креатив.
Перетворіть просте завдання на гру — змагайтеся, хто краще відтворить голос героя.
Залучіть друзів, братів і сестер дитини, аби вони порівнювали, хто повторить більше слів правильно.
Створіть удома міні-театр або студію дубляжу.
Не обмежуйтеся форматами: розпочинайте з простих улюблених мультфільмів, використовуйте короткі діалоги з англомовних підручників, слухайте пісні й аудіоказки.
Shadowing — це простий та дієвий спосіб щоденно покращувати англійську власними зусиллями. Техніка розвиває навички одразу в кількох напрямках — вимові, слуханні, швидкості реакції, впевненості та, головне, залучає дитину до вивчення мови
Поєднавши такі вправи з регулярними заняттями, ваша дитина неодмінно заговорить англійською