Що відбувається з озером, якщо температура сягає 0 градусів? Який колір можна отримати змішавши червоний і білий? Не переживайте, це не контрольна з біології. Це всього лише ще один тип умовних речень в англійській мові — zero conditional (нульовий тип умовних речень). У цій статті розберемо основні правила вживання zero conditional, побудуємо приклади речень та нарешті побачимо, чому студенти припускаються помилок у цій темі.

Що таке zero conditional та коли він вживається?

Zero conditional — це така граматична конструкція, яку використовуємо, коли говоримо про загальні істини, природні факти, наукові закони або звичайні дії, які завжди відбуваються як наслідок інших дій. Це як програма на вашому ноутбуці, що завжди працює однаково.

Подивіться на ці два приклади: 

Green bullet point If you leave ice-cream under the sun in the summer, it melts. — Якщо ти залишиш морозиво на сонці влітку, воно розтане.

Green bullet point If you spill water on your laptop, it doesn't work. — Якщо ти проллєш воду на свій ноутбук, він не працюватиме.

Немає сумніву, що морозиво розтане за пару хвилин під пекучим сонцем, так само не треба пояснювати, що ноутбук глючитиме, якщо на нього вилити воду. Це закони природи, які завжди спрацьовують однаково. Саме для опису таких загальновідомих явищ і потрібен zero conditional.

Але zero conditional існує не лише для причинно-наслідкових зв’язків чи фізичних явищ. Які ще випадки вживання є — досліджуємо далі:

Yellow check mark Опис повторюваних закономірних дій

Green bullet point Olena Petrivna always takes our phones away if she sees we cheat at the exams. — Олена Петрівна завжди забирає наші телефони, якщо бачить, що ми списуємо на іспитах.

Green bullet point When Dmytro is ready with his homework, he goes for a walk with his girlfriend. — Коли Дмитро зробив домашнє завдання, він йде на прогулянку зі своєю дівчиною.

Green bullet point If I don’t get up at 6 a.m., I miss my bus to school. — Якщо я не встану о 6 ранку, я пропущу автобус до школи.

Yellow check mark Технічні та інші інструкції

Green bullet point If you don’t press the green button which is called “Share”, nobody understands what you are talking about. — Якщо ти не натиснеш на зелену кнопку, яка називається «Шерити екран», ніхто не зрозуміє, про що ти говориш.

Green bullet point When you click here, a new tab appears. — Коли ти клікаєш сюди, з’являється нова вкладка.

Green bullet point If you don’t finish your test in the system, Mrs. Kovalenko doesn’t see your results. — Якщо ти не завершиш тест у системі, місіс Коваленко не побачить твої результати.

Yellow check mark Приказки та прислів’я

Green bullet point When it rains, it pours. — Біда не приходить одна.

Green bullet point If it ain’t broke, don’t fix it. — Не зламано — не лагодь.

Green bullet point Let’s cross that bridge when we come to it. — Не біжи поперед батька в пекло.

Правила побудови zero conditional

То чому ж zero conditional вважається найлегшим умовним типом англійської мови? Уся простота ховається за структурою побудови речення. Якщо для інших conditionals нам потрібні усі ці Past Perfect-и та Past Simpl-и, то у zero conditional здебільшого обмежуємося теперішнім простим часом — Present Simple. 

Zero conditional, правила побудови (картинка)


Позитивна форма

Формула стверджувальних прикладів zero conditional виглядає так:

If + Present Simple, Present Simple

Green bullet point If we water plants in our garden, they grow and blossom. — Якщо ми поливаємо рослини у нашому саду, вони ростуть та квітнуть.

Green bullet point If you conduct chemical experiments carefully, everything is okay. — Якщо ти проводиш хімічні досліди обережно, все буде добре.

Green bullet point If it’s a midnight in Miami, it’s 7 a.m. in Kyiv. — Якщо у Маямі північ, у Києві сьома ранку.

Важливо пам'ятати, що в англійській мові кома в умовних типах ставиться тоді, коли речення починається з умови. Якщо на початку речення говоримо про результат, кома не ставиться. І zero conditional — не виняток.

Green bullet point If you touch a metal pipe with your tongue in the cold, your tongue will stick to it. — Якщо ти торкнешся язиком металевої труби на морозі, язик пристане до неї.

Green bullet point Your tongue will stick to the metal pipe if you touch it with your tongue in the cold. — Твій язик пристане до металевої труби, якщо ти торкнешся її язиком на морозі.

Негативна форма

Як не дивно, структура заперечення у zero conditional повторює структуру ствердження, з маленькою відмінністю — додаванням заперечної частки not.

If + Present Simple (don’t / doesn’t) + V1, Present Simple

Green bullet point If Mariia doesn’t stop the blood, she faints. — Якщо Марія не зупинить кровотечу, вона втратить свідомість.

Green bullet point If they don’t open the window, they get sick. — Якщо вони не відчиняють вікно, їм погано.

Green bullet point If you aren’t careful with the hedgehogs, they prick you. — Якщо ти не обережний з їжаками, вони тебе вколять.

If + Present Simple, Present Simple (don’t / doesn’t) + V1

Green bullet point If Taras forgets to add green colour to the olive, he doesn’t make yellow. — Якщо Тарас забуде додати зелений колір до оливкового, він не отримає жовтий.

Green bullet point When Lisa drinks coffee after 5pm, she doesn’t sleep at night. —  Коли Ліза п'є каву після 5 вечора, вона не спить вночі.

Green bullet point If I’m really tired, I don’t go to my dance classes. — Якщо я дуже втомлена, я не ходжу на заняття з танців.

Питальна форма

Хоч у zero conditional речення зазвичай починаються з if, але у питанні if часто стоїть після основної частини.

Do / does + V1 + if + Present Simple?

Green bullet point Do we get pink colour if we mix red and white? — Ми отримаємо рожевий колір, якщо змішаємо червоний та білий?

Green bullet point Does my cappuccino become sweeter if I add more sugar? — Чи стане моє капучіно солодшим, якщо я додам більше цукру?

Green bullet point Does your cat purr when you hug it? — Чи твоя кицька муркотить, коли ти її обіймаєш?

Не будемо нехтувати і спеціальними запитаннями (Wh-questions):

Wh-word + do / does + V1 + if + Present Simple?

Green bullet point What happens if you stick your fingers in a socket? — Що станеться, якщо засунути пальці у розетку?

Green bullet point How do you feel if you are hungry all the day long? — Як ти почуваєшся, якщо весь день голодний?

Green bullet point Why do pupils want good marks if they always cheat at the exams? — Чому учні хочуть отримати хороші оцінки, якщо вони завжди списують на іспитах?

Різниця між zero та first conditional

Студентам буває нелегко зрозуміти conditionals в англійській, бо у рідній мові немає великої кількості типів умовних речень. Тільки подумайте, в англійській налічується цілих 5 типів:

Yellow check mark Zero
Yellow check mark First
Yellow check mark Second
Yellow check mark Third
Yellow check mark 
Mixed (змішані типи)

Але найбільша плутанина виникає зазвичай між zero та first conditional. Усі відмінності розглянемо у таблиці.

 

0 Conditional

1 Conditional

Про що?

Факти, наукові істина, правила, закономірні дії

Можливі ситуації у майбутньому за виконання певної умови

Формула

If + Present Simple, Present Simple

If + Present Simple, will + V1

Приклади

  • If you touch fire, it burns you. — Якщо ти торкнешся вогню, він обпече.
  • If we are late at Physics lesson, Nadiia Pertrivna is very angry. — Якщо ми запізнюємося на урок фізики, Надія Петрівна дуже злиться.
  • When it rains, mushrooms grow so much faster. — Коли йде дощ, гриби ростуть набагато швидше.
  • If Sasha studies hard, he will pass the final test. — Якщо Сашко вчитиметься старанно, він здасть фінальний тест.
  • If you show us at least one proof, we will believe you. — Якщо ти покажеш нам хоча б один доказ, ми повіримо тобі.
  • If you explain me how to do this mathematical equation, I will help you with your essay. — Якщо ти поясниш мені, як вирішувати це математичне рівняння, я допоможу тобі з твоїм есе.

 

Найбільш поширені помилки 

Іноді студенти не допускають помилок у важчих типах англійських conditionals, натомість zero conditional лишається для них загадковим і непростим. Давайте розберемо найбільш поширені помилки вживання та побачимо на власні очі, що нульовий тип — насправді дуже простий.

Невірно написане речення (картинка)

Yellow check mark Вживання майбутнього часу у частині з результатом

✗ If you touch fire, it will burn your hand.
✓ If you touch fire, it burns your hand. — Якщо ти торкнешся вогню, він обпече тоді руку.

✗ If the cactuses aren’t watered during a month, everything will be okay.
✓ If the cactuses aren’t watered during a month, everything is okay. — Якщо кактуси не поливаються протягом місяця, все добре.

Yellow check mark Вживання майбутнього часу в умовній частині 

✗ If you will throw a pen, it falls down.
✓ If you throw a pen, it falls down. — Якщо ти кинеш ручку, вона впаде донизу.

✗ If Natalka will skip English lessons, our teacher calls her parents.
✓ If Natalka skips English lessons, our homeroom teacher Nadiia Ivanivna calls her parents. — Якщо Наталка пропускає уроки англійської, наша класна керівник Надія Іванівна телефонує її батькам.

Yellow check mark Вживання continuous або будь-яких інших часів

✗ When we are adding sugar to the tea, it is becoming sweeter.
✓ When we add sugar to the tea, it becomes sweeter. — Коли ми додаємо цукор у чай, він стає солодшим.

✗ If you are eating a lot of ice-cream in the winter, you are having a sore throat.
✓ If you eat a lot of ice-cream in the winter, you may have a sore throat. — Якщо ти їстимеш багато морозива взимку, у тебе може боліти горло.

Вправи на перевірку правил zero conditional

Саме час перейти від теорії до практики. Пропонуємо закріпити знання і перевірити, як добре ви зрозуміли правила zero conditional в англійській мові. У першій вправі поєднайте частини речення з двох стовпців таблиці. Послуговуйтеся логікою — і ви не заплутаєтеся!

 
 
 


У другій вправі пропонуємо виправити помилки у реченнях та побудувати їх у zero conditional:

1. If you heat water to 100°, it will boil.
2. If we mix white and black colors, we will get grey.
3. If he didn’t tap the microphone, we don’t hear him.
4. If you will touch a cactus, it hurts.
5. If ice melts, it will become water.
6. If Julia eats too much sugar, she will have a toothache.
7. If people didn’t drink water, they dying.
8. If it would rain, the streets get wet.
 


FAQ

1. Як утворюється zero conditional?

В англійській мові zero conditional — це нульовий тип умовного речення, яке використовується для висловлення загальновідомих істин, правил або природних фактів. Речення утворюється за схемою: If + Present Simple, Present Simple. Звідси, в обох частинах zero conditional (як в умові, так і у наслідку) вживається Present Simple. 

Green bullet point If you eat too many candies, you get sick. — Якщо ти їстимеш забагато цукерок, тобі буде погано.

2. Коли вживається zero conditional?

В англійській мові zero conditional потрібен для того аби говорити про загальні істини, біологічні факти, наукові закони або звичайні рутинні дії, які завжди відбуваються як наслідок інших дій.

Green bullet point If I don’t get up at 6 a.m., I miss my bus to school. — Якщо я не встану о 6 ранку, я пропущу автобус до школи.

Green bullet point If we water plants in our garden, they grow and blossom. — Якщо ми поливаємо рослини у нашому саду, вони ростуть та квітнуть. 

3. Чим відрізняються zero та first conditional?

Zero conditional виражає загальні істини та правила, які завжди спрацьовують, незалежно від умов. First conditional, навпаки, використовується для ймовірних подій у майбутньому що стануться лише за виконання тої чи іншої умови.

Yellow check mark 0 conditional — If you eat a lot of apples, you have a stomachache. (як загальне правило)

Yellow check mark 1 conditional — If you eat a lot of apples, you will have a stomachache. (ситуація, що станеться за певних обставин)

 
Марія Діброва
Дата публікації: 22 липня 2025
Коментарі
0
Залишити коментар

Залишилося символів: 500

mail box
Підпишіться на розсилку школи
Отримуйте більше корисностей про англійську для дитини
Читайте також
Англомовні події
10-11 років
ОНЛАЙН
image 12:00 - 13:00 26.07, Saturday
ГРА "SPYFALL"
Гра складається з кількості раундів, в ході яких відбувається розслідування, що закінчується перемогою або шпигуна, або звичайних гравців. Тривалість кожного раунду ...


image ZOOM
Залишилось 0 місць
12-13 років
ОНЛАЙН
image 12:00 - 13:00 26.07, Saturday
ГРА "SPYFALL"
Гра складається з кількості раундів, в ході яких відбувається розслідування, що закінчується перемогою або шпигуна, або звичайних гравців. Тривалість кожного раунду ...


image ZOOM
Залишилось 0 місць
14-18 років
ОНЛАЙН
image 12:00 - 13:00 26.07, Saturday
ГРА "SPYFALL"
Гра складається з кількості раундів, в ході яких відбувається розслідування, що закінчується перемогою або шпигуна, або звичайних гравців. Тривалість кожного раунду ...


image ZOOM
Залишилось 0 місць